AB, Rusların dondurulan varlıklarını Ukrayna’da kullanmaktan yana

Avrupa Birliği (AB), Rus oligarkların dondurulan mal varlıklarını Ukrayna’nın inşasında kullanmanın yollarını arıyor.

Putin, hükümete Rusya’nın DTÖ üyelik stratejisini gözden geçirme talimatı verdi

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Almanya’nın ZDF Televizyon Kanalına, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Ukrayna’nın tekrar inşası konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’nın inşasına Rusya’nın katkı vermesi gerektiğine dikkati çeken von der Leyen, “Hukukçularımız, Ukrayna’nın yine inşası için oligarkların donmuş varlıklarını kullanmanın yollarını bulmak için ağır bir formda çalışıyorlar.” sözünü kullandı.

Von der Leyen, Ukrayna’nın uzun vadede tekrar inşa sürecinin AB’ye katılması için gereken ıslahatlarla birlikte yürütülmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Ukrayna’nın tekrar inşası için ortak finansman sağlamamız gerekecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’nın AB üyeliği için hukuk, iktisat ve siyasi alanlarda muhakkak standartları karşılaması gerektiğini anımsatan von der Leyen, üyelik sürecinin büyük ölçüde adayın nasıl davrandığına ve ne yaptığına bağlı olduğunu belirtti.

Rus oligarkların şimdiye kadar 30 milyar dolarlık mal varlığının AB üyesi ülkeler tarafından dondurulduğu varsayım ediliyor.

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise geçen hafta, Ukrayna’nın savaş sonrası tekrar inşasının yüzlerce milyar avroyu bulabileceğine işaret etmişti.

Borrell, AB ülkelerinin Rusya’nın dondurulmuş döviz rezervlerine el konulmasını ve bunun Ukrayna’nın tekrar inşasında kullanılmasının değerlendirmesi gerektiğini açıklamıştı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın ülke dışındaki yaklaşık 300 milyar dolarlık altın ve döviz rezervi dondurulmuş durumda.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.