Adana’dan hoş haber geldi: Karpuzun fiyatı yarı yarıya düştü

Yaz aylarında insanın içini serinleten ve bütün kış yemek için hasretle beklediğimiz karpuz fiyatları el yakıyordu. Fahiş fiyatları nedeniyle çarşı ve pazarlarda dilimlenerek satıldığı görülen karpuzda nihayet beklenen ucuzluğun birinci sinyali Adana’dan geldi.

Karpuz tarlada ucuzladı

Türkiye’nin en kıymetli karpuz üretim merkezlerinden Adana’da karpuzun kilogram fiyatı tarlada 3 liradan 1 lira 50 kuruşa düştü.

Adana karpuz üretiminde Çin ile yarışıyor

İHA’nın haberine nazaran, karpuz üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer alan ve Türkiye’nin yüzde 20-25 oranındaki gereksiniminin karşılandığı Adana’da geçen ay başlayan hasat sürüyor. Tadı, aroması, kokusu ve rengiyle ünlü tescilli Adana karpuzu, birinci çıktığı devirde ortalama kilogramı 3 liradan satılırken, şimdilerde fiyatı yarı yarıya düştü.

Hava sıcaklıkları düştü

Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki hava sıcaklığının da düşmesiyle karpuza talep azalınca karpuzun kilogram fiyatı tarlada 1 lira 50 kuruştan satılıyor. Yüreğir Ziraat Odası Lideri Mehmet Akın Doğan, ovada karpuz hasadının sürdüğünü belirterek, “Karadeniz ve Marmara bölgesinde olan yağışlardan ötürü talep azaldı. 3 lira ile 3 lira 50 kuruş ortasında satılan karpuzun fiyatları şu anda 1 lira 50 kuruş ile 1 lira 60 kuruş ortasında satılıyor.” dedi.

“Gürcistan’a karpuz gönderiyoruz”

Yunanistan’da karpuz hasadının başladığını ve Avrupa pazarına az eser gittiğini anlatan Doğan, “Yunanistan’da karpuz çıkınca birtakım pazarları kaybettik. Gürcistan’a karpuz gönderiyoruz ancak birçok ülkeye gitmiyor. Adana’da 15-20 Temmuz tarihlerinde karpuz hasadı bitecek. Lakin çiftçimiz bu sene karpuzdan şad. 1 lira 50 kuruşun altına karpuz düşmediği sürece çiftçimiz para kazanmaya devam edecek.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.