Bakan Nebati’den enflasyon açıklaması: Devletin tek başına çözeceği bir sorun değil

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle:

Katılım Finans sektörü ülkemizde ilmek ilmek dokunuyor. İnancımızdan dayanak bulan bir sistem. İnsan ve paylaşım odaklı yaklaşımların yanı sıra ehil takımlarla bu gelişimi sürdürdü. Ülkemizin banka yüklü finansal yapısı üzerinde iştirakçilerin giderek artan rolü ile her geçen ilgi göreceğine, toplam faal büyüklük içinde sonlu olan hissesini üst taşıyacağına inanıyorum. İştirak bankalarımız bankacılık bölümü ortalamalarının üzerinde bir performans gösteriyor, son 5 yılda yüzde 5’ten yüzde 8’e çıktı. 16 yılda 8, 16 yıl daha bekleyemeyiz. Bu ülkenin gereksinimi var. Uygar duruş, inanç… Bu sayı aslında hiçbir biçimde doğrulamıyor. Katılım bankalarımızın Mart 2022 prestijiyle şube sayısı bin 321, çalışan sayısı 17 bin. Katılım Bankaları Birliğinin toplam etkinleri 467 milyar TL’ye ulaşmış durumda. İştirak bankalarımızın dijital bankacılıkta kaydettiği ara son derece memnuniyet verici. Borsa İstanbul’da 5 yeni iştirak endeksi ile daha fazla yatırımcımıza hitap etmeye başladı. Geçtiğimiz yıl yeşil sukuk ihracı bölümde bir birinci olması nedeniyle bu açıda değerli bir kapıyı aralamıştır.

GÜÇ, EMTİA VE NAKLİYECİLİK MALİYETLERİ…

Global salgın ile başlayan ve Rusya-Ukrayna savaşı ile derinleşerek yaygınlaşan birçok sorun nedeniyle tüm vakitlerin en problemli periyotlardan birindeyiz. Enerji, artan Emtia fiyatları, nakliyat maliyetleri tüm dünyada enflasyonun rekor düzeylere ulaşmasına neden oluyor, 2022 yılı bu tartışmalarla geçecek, bu mevzular ülkemizin ve dünyanın gündeminde olacakTüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranları ile karşı karşıya. Global gelişmeler, üretim maliyetleri artışlar karşısında kaynaklarımızı en faal biçimde kullanıyor ve maliyetleri sübvanse ediyoruz. Sanayicilerimizi destekliyoruz, desteklemeye devam ettik. Şu anda hanehalkında kullandığımız doğal gazda vatandaşlarımızı desteklemeye devam ediyoruz.

TÜRKİYE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Mevcut global aksiliklere karşın ülkemiz büyümeye devam ediyor ve öncü göstergeler birinci çeyrekte güçlü ve istikrarlı büyümenin devam ettiğini gösteriyor. İhracatta her ay rekor üzerine rekor kırıyoruz. Enerji hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda. Mart prestijiyle toplam istihdamımız 30 milyonu geçti. Ekonomimiz net olarak organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor. Makro ekonomik amaçlarımıza ulaşmakta finansal istikrarın ehemmiyetinin farkındayız.

SIRA BEKLENTİLERİ DÜZENLEMEKTE

KKM ve destekleyici enstrümanlarla enflasyonun değerli belirleyici olan Döviz fiyatlarındaki dalgalanmaları büyük oranda engelledik, sıra beklentileri düzeltmekte. Enflasyonun değerli belirleyicisi olan döviz kurlarındaki fiyat dalgalanmalarını büyük oranda dengeledik. Amacımız enflasyonu düzenlemektir. Günlerdir ilgili bölüm kuruluşları ile birebir toplantı yapıyoruz, sayıları önlerine koyuyoruz, Türkiye’deki gelişimi, büyümeyi önlerine koyuyoruz, bölümlerin hangi alanda nereye geldiğine ait dataları kendileri ile paylaşıyoruz. Kısa devir karlılığı üzerinden bir grup hesaplarla ülke gerçeklerindeki ve dünyadaki külfetleri kendilerine bir yarar oluşturmak ismine çalışanların datalarını ortaya koyuyor, paylaşıyoruz. Bu ülkede hepimiz yaşıyoruz, hepimiz birlikte kazanıyoruz, karımızın ki bütün gerçek kesim ve finansal dal başta olmak üzere kar maksimizasyonudur. Çabamız var, bu uğraşımız enflasyonun Türkiye’de mutlak suretle denetim altına alınması ve amaçlarımız doğrultusunda ilerlemesidir. Bunu yapacağız, bizimle birlikte olanlar yapacağız. Birlik olmaktan rahmetin hasıl olduğuna inanlardanız. Yanlış yapanın da üzerine gideceğiz. Enflasyonun buraya gelmesindeki en kıymetli etken beklentiler haline gelmiştir, bu beklentileri kıracağız inşallah.

ENFLASYON TEK BAŞINA DEVLETİN ÇÖZECEĞİ BİR SORUN DEĞİL

Enflasyon ile uğraş konusunda ne kadar kararlı olduğumuzu bir kere daha tekrarlıyorum. Büyük ölçüde beklentilerdeki bozulmadan ve dışsal faktörlerden kaynaklanan fiyat artışlarının vatandaşlara yansıtılmaması için adımlarımızı atıyoruz. Üreticiler üzerindeki maliyet artış baskılarını azaltmak üzere siyasetler gerçekleştiriyor, takviyeler sağlıyoruz, enflasyonist ortamlardan şahsi menfaatler sağlayan fırsatçılara karşı çabamızı kararlı ve istikrarlı bir biçimde sürdürüyoruz. Tarım, besin, güç başta olmak üzere emtia ve su kaynaklarına ait yeni siyasetler oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Enflasyonla uğraş timlerimiz kontrollerini kesintisiz halde sürdürüyor. Halkımızın alım gücünün eskisinin de üzerine çıkaracağız. Enflasyon ve enflasyon ile çabayı tek başına devletin çözeceği bir sorun olarak görmüyor tüm paydaşlarla koordine etmek gereken bir sorun olarak kıymetlendiriyoruz. 

MİLLETİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Bölüm temsilcileri ile tam bir uyum halindeyiz. ‘Birlikten rahmete kazanan Türkiye‘ anlayışıyla dalların firma temsilcileri ile bir ortaya geldik, samimi, yapan görüşmeler gerçekleştirdik. Sektör görüşmelerine büyük kıymet veriyor, istişareler sonucunda faal sistemleri hayata geçiriyoruz. KDV indirimleri, dayanak ve sübvansiyonlara ek olarak firmaların bahadır adımlar atmalarını destekliyoruz. Enflasyon beklentilerindeki katılığın da önümüzdeki periyotta kırılmasını beraberce sağlayacağız. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için tüm adımları atmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.