Büyük Kripto Para Borsası İflas Başvurusu Yaptı!

Kripto para borsası Bittrex, 8 Mayıs’ta ABD’deki kuruluşunun iflas ettiğini duyurdu. Şirket, Delaware’deki federal mahkemede bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmaya karar verdiğini söyledi. Bu kararın yalnızca Bittrex Inc. şirketini etkilediğine işaret etti. Yani, küresel platformu Bittrex Global’in ABD dışındaki müşterilere hizmet vermeye devam edeceğini söyledi. Şirketin iflas başvurusu, firmanın 500 milyon ila 1 milyar dolar arasında varlığa ve 500 milyon ila 1 milyar dolar arasında yükümlülüğe sahip olduğunu gösteriyor. Belgeler ayrıca firmanın 100.000’den fazla alacaklısı olduğunu gösteriyor. İşte detaylar…

Kripto para borsası Bittrex’ten iflas başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Bittrex, Inc. Delaware’deki federal mahkemede bölüm 11 iflas başvurusunda bulunacağını açıkladı. Bu karar, şirketin daha önce 30 Nisan’dan itibaren ABD’deki tüm faaliyetlerini durduracağını açıklamasının ardından geldi. İflas başvurusunun duyurulması, platformda hala parası olan Bittrex müşterileri arasında endişelere yol açtı. Ancak şirket, kullanıcılarına fonlarının güvende ve emniyette olduğu belirtti. Ana önceliklerinin müşterilerinin tamamının kazanılmasını sağlamak olduğu konusunda güvence verdi.

İflas mahkemesi nihayetinde bu fonların hangi yöntemle talep edilebileceğine ve müşterilere dağıtılabileceğine karar verecek. Bittrex, gerekli yasal gereklilikleri karşılayan müşterilerin fonlarını çekebilmeleri için mahkemeden bu hesapları mümkün olan en kısa sürede etkinleştirmesini istemeyi planlıyor. Bu duyurunun, ABD dışındaki müşterileri için normal şekilde faaliyetlerine devam edecek olan Bittrex Global’i etkilemediğini belirtiyorlar.

Bittrex, 2023’e sıkıntılı başlamıştı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Bittrex’in ABD şubesi, Şubat ayında 80 kişiyi işten çıkarmıştı. Ardından Mart ayında Nisan ayı sonuna kadar tüm faaliyetlerine son vereceğini açıklamıştı. Dolayısıyla, şu ana kadar zorlu bir 2023 geçirdi. Bu değişiklikler ABD dışındaki kripto borsası Bittrex Global’i etkilemedi. Bittrex’in ABD’den çıkışına rağmen, SEC Nisan ayı ortasında Bittrex’i mercek altına aldı. SEC, borsaya; ulusal bir menkul kıymetler borsası, komisyoncu ve ticaret kurumu işlettiği iddiasıyla dava açtı.

SEC ayrıca eski Bittrex CEO’su Bill Shihara ve Bittrex Global’e de dava açtı. Bittrex Global CEO’su Oliver Linch geçen ay borsanın bu suçlamalarla mahkemede mücadele etmeyi amaçladığını, ancak iflas davasının bunu daha zor hale getirebileceğini söyledi. Bittrex’in iflas başvurusu, son bir yılda FTX gibi kripto para borsalarının ve Celsius, Voyager ve BlockFi gibi kredi şirketlerinin iflasına  eklendi.

Şimdi ne olacak?

Bittrex’in iflas başvurusu haberi kripto para topluluğunda şok dalgaları yarattı. Borsa 8 Mayıs’ta 5,6 milyon dolar gibi oldukça düşük bir işlem hacmi gördü. Ancak, şirketin iflas başvurusunda bulunma kararının mutlaka Bittrex’in sonu anlamına gelmediğini unutmamak önemli. İflas bazen bir şirkete faaliyetlerini yeniden yapılandırma ve eskisinden daha güçlü bir şekilde ortaya çıkma fırsatı sağlayabilir. Şimdilik, Bittrex müşterilerinin şirketin web sitesini yakından takip etmeleri ve iflas mahkemesinden gelen güncellemeleri takip etmeleri tavsiye edilmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir