Dolarda tansiyon Merkez’in mesajlarıyla düştü

Dolarda tansiyon Merkez’in mesajlarıyla düştü
Dolarda tansiyon Merkez’in mesajlarıyla düştü

Dolar/TL bu hafta küresel riskten kaçıştaki belirginleşme ile baskı altında kalsa da, Merkez Bankası’nın (TCMB) uzun süre sıkı duruş ve enflasyonu %5’e düşürme kararlığı ile sıkı bir para politikası oluşturulacağı söylemlerinin desteğiyle TL satış baskısından en az etkilenen para birimi konumunda.

Piyasalarda bugün iç gündemde Aralık ayı dış ticaret, dördüncü çeyrek turizm gelirleri, Aralık ayı yabancı ziyaretçi sayıları ve Hazine’nin 3 aylık iç borçlanma stratejisi takip edilecek. Yoğun veri akışının TL’de belirleyici olması beklenmiyor.

DOLAR

EURO

ALTIN

BORSALARDA DÜŞÜŞ

Asya borsaları Çin’deki likidite sıkışıklığı ve Wall Street’teki bireysel işlem çılgınlığının yatırımcıları endişelendirmesi ve piyasaları baskılamasıyla son ayların en sert haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanırken, Avrupa ve ABD borsası vadeli kontratları geriledi.

Dolar ABD’de hedge fonların sat emri verilen hisselere koordineli bir şekilde hücum etmesiyle ilgili devam eden endişelerin, güvenli liman varlıklarına olan talebi artırmasıyla hafif yükselerek haftayı artıda bitirmeye hazırlanıyor.

Aynı zamanda, dünya çapında COVID-19 aşı dağıtımlarında sorunlar yaşanıyor. Avrupa’da aşı üretiminde gecikmeler çığ gibi büyüyerek Avrupa Birliği ile ilaç üreticileri arasında, mevcut sınırlı tedarikin en iyi şekilde nasıl yönlendirileceği konusunda tartışmaya yol açtı.

TL’DE KAYIP SINIRLI KALDI

Küresel piyasalardaki sert satış baskısı TL’de de değer kaybı getirirken, bu kayıp benzer para birimlerinden daha sınırlı.

TL’deki benzer para birimlerine göre daha iyi performans, Cuma gününden beri aralıksız devam ediyor. Ekonomi yönetimindeki Kasım 2020’deki değişim sonrası başlayan iyimserlik son dönemde TCMB’nin para politikasında uzun süre sıkı duruş söyleminden de destek buluyor.

TL, 2021 yılında dolar karşısında %1 gibi sınırlı bir değer kazancı yaşasa da, bu kazanç benzer para birimlerinden açık ara önde. Benzer para birimlerinde %3-%5 arası değer kaybı görülüyor.

Dolar/TL bu sabah saat 0902’de 7.3650/7.3700 seviyesinde. Aynı saatte euro/TL 8.8942/8.9052, sepet bazında TL 8.1245/8.1326 seviyesinde.

İlginizi ÇekebilirMerkez doların enflasyona etkisini ve ne kadar sıcak para girdiğini açıkladıMerkez doların enflasyona etkisini ve ne kadar sıcak para girdiğini açıkladı

TCMB DEZENFLASYONDA KARARLIYIZ DEDİ, PİYASA MESAJI ALDI

TCMB Başkanı Naci Ağbal daha önce de bir “ara hedef” olarak ilan ettiği 2021 sonu için yüzde 9,4 olan enflasyon tahminini korurken, enflasyonu 2023 sonunda yüzde 5 seviyesine düşürecek şekilde politikaları “kararlı” uygulayacaklarına dikkat çekti.

Ağbal yılın ilk enflasyon raporu sunumunda faiz indirimi için erken olduğu mesajı verirken, yüksek faiz nedeniyle üretimin sekteye uğrayacağı eleştirilerine ise fiyat istikrarı sayesinde üretimde uzun vadeli daha düşük maliyetle kaynak sağlanacağı için katılmadığını söyledi.

Ağbal, “Enflasyonun 2021 yılı sonunda yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceği, 2022 yıl sonunda yüzde 7’ye ve 2023 yıl sonunda ise orta vadeli hedef olan yüzde 5 seviyesine gerileyerek istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir. Yüzde 5 hedefine varıncaya kadar gerçekleşen beklenen enflasyon oranı patikası ile para politikası faiz oranı patikası arasındaki düzey güçlü bir dezenflasyonist denge gözetilerek oluşturulacak ve bu denge sürekli korunacaktır” dedi. Ağbal gerekirse ilave sıkılaştırma yapabilecekleri yönünde oldukça net mesajlar da verdi.

Piyasanın beklentisi enflasyonun Nisan veya Mayıs’ta tepe noktasını göreceği, yıl sonunda tek haneye düşemeyeceği, yılı yüzde 11-12 bandında bitireceği yönünde idi. Piyasalar enflasyon raporunda kendi tahminleri (yüzde 11-12) ile TCMB (yüzde 9,4) arasındaki farkın nasıl kapanacağını izliyorlardı.

TCMB’nin piyasa beklentilerinin altında bir enflasyon için kararlı açıklamaları yeni adımların gelebileceği ya da faiz indirimlerin öteleneceği beklentisi yaratarak TL’yi destekledi.

İlginizi ÇekebilirMerkez'in toplantısında 'faiz ve kazanım' gerilimiMerkez’in toplantısında ‘faiz ve kazanım’ gerilimi

ŞAHİN SÖYLEM

Gedik Yatırım Ekonomisti Sekan Gönençler, “TCMB’nin sıkı para politikası mesajını güçlendirerek, piyasada ‘erken faiz indirimine’ gidilebileceği yönündeki endişeleri gidermeye çalıştığı görülüyor, ki bu konuda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki, raporun tanıtımı sonrası piyasadaki yorumlar, faiz indirimlerinin başlama zamanına ilişkin beklentilerin bir miktar ötelenmiş olabileceğine işaret ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Gönençler, “TCMB’nin şahin söylemi politika faizinin daha önce öngörülenden daha uzun süre mevcut seviyelerde tutabileceğini de düşündürüyor” dedi.

Öte yandan bu hafta Reuters’ta yayımlanan bir analizde de dikkat çekildiği üzere, Türkiye piyasalarındaki payını yanlış ekonomi politikalarını gerekçe göstererek son yıllarda sert düşüren yabancı yatırımcılar gelişmekte olan ülke piyasaları genelindeki en büyük geri dönüşlerden birini gerçekleştiriyorlar.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra bu sabah saat 09.05’te 315/321 seviyesinde.

İlginizi ÇekebilirVatandaş neden dolardan TL'ye geçmiyor?Vatandaş neden dolardan TL’ye geçmiyor?

DOLAR

QNB Finansbank’ın kur analizinde “Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında kazanımlarını kısmen geri verirken, içeride dolar kurunda 7,42 kısa vadeli direnç konumunda, 7,30 destek olarak geçerli” denildi.

ALTIN

Gedik Forex tarafından hazırlanan analizde, “Ons altın sabah saatlerinden bu yana sıkışık seyrediyor. Küresel piyasalarda, Doların sınırlı yükselişte işlem görüyor olması, altının bu hareketine neden oluyor” dendi.

“Bu hafta, ABD borsalarındaki sert düşüşün ardından bazı hisse senetlerine getirilen kısıtlamalar, piyasalara nefes aldırmış durumda. Ancak, salgın ve teşvik paketi belirsizliğinin sürüyor olması, risk iştahının zayıf olmasına neden oluyor” ifadelerinin yer aldığı analiz şöyle devam etti:

“Bugün için ABD’den açıklanacak veriler izlenecek. Verilerin etkisi altında sınırlı olabilir. Teşvik paketi için gelecek hafta görüşmelerin başlaması bekleniyor. Paketle ilgili gelişmelerde altın açısından izlenmeli. Ons altın için 1835$ – 1822$ – 1808$ destek noktaları olarak izleniyor. Yukarıda 1856$ – 1867$ ve 1881$ direnç noktaları olarak takip edilebilir.”

BORSA

QNB Finansbank’ın BİST 100 endeksine dair analizinde şu ifadeler yer aldı:

“BIST 100 Endeksi 1430 seviyesine geri çekilmesinin ardından tepki alımları ile 1500’e doğru toparlandı. Bu sabah yurt dışı borsalarda aşağı yönlü seyir yaşanırken, endeksin de hafif satıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz. 1485 seviyesinin üzeri tepkinin 1510 direncine devamı için takip edilebilir. 1510’un aşılması ise görünümün güçlenmesi için önemli bu seviyenin altında yükseliş çabaları hız kesebilir. 1470 ise destek olarak izlenebilir. 1510’un altında yeni alım konusunda temkinli olunmalı görüşündeyiz.”

İlginizi Çekebilir6 maddede doların 8,57'den 7,24'e düşüşü6 maddede doların 8,57’den 7,24’e düşüşü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*