Dünyanın gündemine yerleşen Archie’nin ailesine AİHM’den makus haber

İngiltere’de yaklaşık 4 aydır komada olan 12 yaşındaki Archie Battersbee’nin teneffüs aygıtının kapatılmaması için çaba eden ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkeme, kararını açıklarken küçük çocuğun bugün ömür dayanak ünitesinden çıkarılabileceği belirtiliyor.

İngiltere’de nisan ayından beri komada olan 12 yaşındaki Archie Battersbee’nin durumu dünya gündemine yerleşti. Hastanenin ve İngiliz mahkemenin ‘hayata geri dönüş’ talihi olmadığı gerekçesiyle ömür takviye tedavisinin sonlandırılmasına karar verdiği Archie’nin teneffüs aygıtının kapatılmaması için gayret eden ailesine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden de (AİHM) berbat haber geldi.

Oğullarının hayatta kalması için dün sabah AİHM’e son dakika başvurusu yapan anne Hollie Dance, Türkiye ve Japonya’daki tabiplerden yardım teklifleri aldıklarını söylemişti. Çocuğun tedavi gördüğü Royal London Hastanesi de AİHM’in kararını bekleyecekleri fakat Archie’yi öteki bir yere götürmenin “çok riskli” olduğunu açıklamıştı.

Archie ve annesi Hollie Dance.

Umutlarını AİHM kararına bağlayan aileye makus haber geldi. AİHM, ailenin yaptığı başvuruyu reddetti ve İngiliz mahkemelerinin kararına müdahale etmeyeceğini duyurdu. Kararda ayrıyeten ailenin şikayetlerinin “kabul edilemez” olduğu belirtildi.

‘HUZUR İÇİNDE VEDA ETMEK İSTİYORUZ’

AİHM’den gelen karşılıkla yıkılan anne Hollie Dance, “Ulusal Sıhhat Servisi (NHS), hükümet, bu ülkedeki ve Avrupa’daki mahkemeler onu tedavi etmekten vazgeçmiş olabilir lakin biz vazgeçmedik” diyerek Yüksek Mahkeme’ye gideceğini söyledi. Aile bu sabah İngiltere saatiyle sabah 9.00’a kadar müracaatta bulunmazsa Archie’nin hayat dayanak aygıtıyla temasının saat 11.00’da kesilmesi bekleniyor.

Aile haftalardır oğulları için hukuk uğraşı veriyor.

Aile, vefat durumunda da oğullarına bir bakımevinde “kaostan uzakta huzur içinde” veda etmek istediklerini söylüyor. Aile, baba Paul Battersbee bugün hastaneye dönene kadar çocuklarının ömür takviye ünitesinden çıkarılmamasını istiyor.

Hastanenin bağlı olduğu Barts Sıhhat Kurumu Lideri Alistair Chesser, mahkeme süreci tahlile ulaşana dek bu hususta bir adım atmayacaklarını belirterek Archie’nin ailesinin acısına hürmet duyduklarını belirtti.

Doktorlar, küçük çocuğun hayata dönme umudu olmadığını söylüyor.

12 yaşındaki çocuk, 7 Nisan’da Essex’teki meskeninde boynuna sarılı bir iple baygın halde bulunmuştu. Ailesi, Archie’nin TikTok’ta iştirakçilerden nefeslerini tutmalarını isteyen ‘Blackout’ denemesine katıldığını düşündüklerini söylemişti.

Hastane, yaklaşık 4 aydır tedavisi süren çocuğun beyin vefatının gerçekleştiğini, hayata dönme umudu olmadığını ve ömür dayanak ünitesinden çekilmesi gerektiğini savunuyor.

İngiltere’de mahkeme de daha evvel Archie’nin hayat dayanağının kesilmesine karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.