İktidar, CHP Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na ait siyasi yasak sürecini izlemeye aldı

İktidar, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu’na mahpus cezasını onama kararı sonrası “Mahkemeyi tanımıyoruz. İstanbul vilayet başkanımızdır” kelamları üzerine harekete geçti.

“İMZA YETKİSİ YOK”

MHP önderi Devlet Bahçeli, Kaftancıoğlu için “siyaset yolunun kapandığını” belirtmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “hukuku” işaret etmişti. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye nazaran, Yargıtay’ın Kaftancıoğlu hakkında verilen 4 yıl 11 ay 20 gün mahpus cezasını onamasının akabinde iktidar, “Kaftancıoğlu’nun siyasi faaliyetlerini” yakından takip edecek. Karar sonrası “siyasi yasağı bulunan” Kaftancıoğlu’nun, “il lideri olarak rastgele bir resmi evrağı imzalayamayacağına” dikkat çeken iktidar cephesi, Erdoğan’ın “hukuk” çıkışıyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Partilerin vilayet liderlerinin kimi imza yetkileri bulunuyor. Örneğin partiye üye kayıtları, üyelikten çıkarma ya da disipline sevk süreçleri ve seçimlerde sandık görevlilerini belirleme üzere mevzularda vilayet liderinin imza yetkisi var. Kaftancıoğlu ile ilgili Yargıtay’ın kararı var ve kelam konusu karar CHP Genel Merkezi’ne de bildirecektir. Bunun sonrasında ise hukuken Kaftancıoğlu’nun vilayet başkanlığı düşmüş kabul edilir ve imza yetkisi ortadan kalkar. Kılıçdaroğlu, her ne kadar ‘Kaftancıoğlu vilayet başkanımızdır’ dese de bunun hukuken manası yok.”

“SEMBOLİK OLUR”

İktidar kanadı, CHP’nin Kaftancıoğ-lu’nun vilayet başkanlığı ile ilgili halinin “siyasi” olduğunu belirtirken “CHP, Yargıtay’ın kararı sonrasında hukuken fakat şunu yapabilir: Sembolik olarak imza yetkisini kullanabilmesi açısından bir ismi vilayet lideri olarak atar fakat görünürdeki isim Kaftancıoğlu olur. Şayet ısrar eder ve Kaftancıoğlu Yargıtay’ın kararının bilakis imza yetkisini kullanmaya devam ederse atılan imzalar geçersiz sayılacağından, hukuka terslik oluşturacak bu durumu iktidar olarak elbette takip ederiz” değerlendirmesini yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.