İmtihanlar incelensin teklifi 16 kere reddedildi

KPSS skandalının göz nazaran göre geldiği ortaya çıktı. Muhalefet, son 12 yılda, TBMM’den tam 16 kere ÖSYM’nin yaptığı imtihanların incelenmesini talep etti. İktidar ise şaibe ve hırsızlık tezlerini araştırmadı.

KPSS‘nin iptaliyle sonuçlanan sürecin sorumlusunun, iktidar olduğu ortaya çıktı. Muhalefet bugüne kadar TBMM’ye tam 16 kez  “Şaibe var, ÖSYM ve yaptığı imtihanlar incelensin” diyerek Meclis Araştırma önergesi verdi. Eylül 2010’da eski bakanlar Kenan Tanrıkulu, Sabahattin Çakmakoğlu ve Tuğrul Türkeş’in de ortalarında bulunduğu MHP’li 22 milletvekili de ÖSYM’deki usulsüzlüklerin araştırılmasını istedi. Önergeler ya gündeme alınmadı ya da iktidar oylarıyla reddedildi. 12 yıl evvelki KPSS skandalında da DDK araştırma yaptı ÖSYM Lideri Ünal Yarımağan istifa etti, husus kapandı. Artık yeniden misal bir süreç yaşanıyor.

‘BİZİM İLGİMİZ YOK’

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, “ALES, TUS,YGS, LGS hâkimlik, kaymakamlık üzere milyonlarca kişinin bahtını belirleyen imtihanları yapan ÖSYM kirlenmiştir. Bu iktidar Futbol Federasyonu’ndan Pancar Ekicileri Kooperatifleri’ne kadar bütün kurumları ideolojik kalıba sokmak istiyor ve KPSS’yi mani görüyor. 2009’da Polis imtihanında, 2010’da KPSS imtihanında sorular çalındı. TBMM, bu rezaletlere el koymalıdır” demişti. AKP’li eski Bakan Fikri Işık ise “2010 KPSS imtihanında ortaya çıkan durum rezalettir. Kim sebep olduysa bulunmalı ve gerekli cezaya çarptırılmalı. Bu işle AK Parti’nin uzaktan yakından ilgisi yok. ÖSYM çağın gerisinde kalmıştır” sözlerini kullanmıştı.

EN ÇOK CHP İSTEDİ

Bugüne kadar CHP 11, YETERLİ Parti 3, MHP 1 ve HDP 1 defa Meclis Araştırma’sı istedi. Önergelerde, KPSS ve öteki imtihanlardaki şaibe tezlerinin açığa çıkarılması, ÖSYM’nin problemlerinin ve alınması gereken tedbirlerin tespiti, imtihanlardaki yanılgıların nedenlerinin bulunması, hak kaybına uğrayanların tespiti ve mağduriyetlerinin giderilmesi üzere talepler yer alıyordu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, birinci incelemede KPSS’de sorulan sorulardan üçünün, Yediiklim Yayınevi’ne ilişkin soru bankasındaki sorularla birebir aynı olduğunu tespit ettiği öğrenildi. Savcılığın, sorularla ilgili uzman incelemesi yaptıracağı da belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.