İSKİ: Haliç’e hiçbir halde atıksu deşarjı bulunmamaktadır

Haliç’te kirlilik argümanlarına cevap veren İSKİ, “Haliç’e hiçbir formda atıksu deşarjı bulunmamaktadır. Öte yandan Haliç’teki çözünmüş oksijen kıymetleri hem online hem de suyun tabanından ve yüzeyinden numuneler alınarak devamlı takip edilmektedir. Ölçüm sonuçlarına nazaran Haliç’in oksijen pahası yüksektir” açıklamasında bulundu.

Bugün basına yansıyan birtakım haberlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) arıtma tesislerini çalıştırmaması ve bölgedeki derelerde ıslah yapılmaması nedeniyle Haliç’in suyunun kahverengiye büründüğü sav edildi.

“HALİÇ’E HİÇBİR HALDE ATIKSI DEŞARJI BULUNMUYOR”

İBB iştiraki İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (İSKİ) hususla ilgili şu açıklama yapıldı:

* “Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; İstanbul’da tüm atıksu arıtma tesisleri çalışır vaziyette olup, 7/24 temeliyle İstanbullulara hizmet vermektedir.

*Haliç’i kuşaklayan Kuzey ve Güney Haliç kolektörleri vasıtasıyla toplanan atıksular, Baltalimanı ve Yenikapı Atıksu Arıtma Tesislerine iletilmekte olup Haliç’e hiç bir formda atıksu deşarjı bulunmamaktadır.

*Öte yandan Haliç’teki çözünmüş oksijen pahaları hem online hem de suyun tabanından ve yüzeyinden numuneler alınarak devamlı takip edilmektedir.

ÖLÇÜM SONUÇLARI PAYLAŞILDI

*Ölçüm sonuçlarına nazaran Haliç’in oksijen pahası yüksektir.

*Bölgedeki derelerde ise ıslah çalışmaları halihazırda devam etmektedir. Cendere’de Kurumumuz 150 m dere ıslahı yapmış, Ayazağa Deresi’nde ise şu ana kadar 140 m dere ıslahı sona ermiştir. 130 m’lik kısımda ise dere ıslahı çalışmalarına devam edilmektedir. Tekrar Ayazağa Deresi’nde 270 m atıksu kolektör imalatı gerçekleştirilmiştir.

*Kurumumuz Kağıthane Deresi ve kollarında, Cendere ve kollarında, Ayazağa ile Göktürk derelerinde son 3 yıl içerisinde 52 bin 186 metre dere paklığı yaparken, bu derelerden yaklaşık 152 bin 715 m3 teressubat çıkarmıştır.

*Diğer taraftan İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İSKİ, Haliç’teki çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

*Kamuoyunun gerçek bilgilendirilmesi açısından kıymetle duyurulur!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.