Karadeniz’de Ruslara ağır darbe: Amiral gemisi savaş dışı

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta karadaki çatışmalar hız kesmeden devam ederken denizde de tansiyon yüksek. Ukrayna, Rus donanmasına ait “Moskova” isimli kruvazör gemisini vurduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Aleksey Arestovich’ten geldi. Arestovich, “Yılan Adası’nı kuşatan Moskva isimli 510 mürettebatlı gemi vuruldu” demişti.

Ukrayna makamları, Neptün füzesiyle Karadeniz’de Rusya’ya ait “Moskova” adlı kruvazör gemisini vurduklarını ve gemide yangın çıktığını duyurmuştu. Kruvazörün tahmini mürettebat sayısının 510 olduğu ifade edilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna’nın “vurduk” açıklamasını takiben, “geminin çıkan bir yangın sonucu infilak eden mühimmattan dolayı ağır hasar gördüğünü” ifade etmişti.

‘Yangın kontrol altında’

Yangının sebebine dair araştırmaların devam ettiğini ifade eden Rusya Savunma Bakanlığı, sözkonusu yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

Ukrayna’nın Neptün füzesiyle vurduğunu duyurduğu Rus Karadeniz filosuna ait “Moskova” isimli geminin durumuna ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı açıklama yaptı.

Geminin yüzer durumda olduğu belirtilen açıklamada, “Gemideki yangın kontrol altına alındı. Mühimmat patlamaları durduruldu. Ana roketler hasar görmedi” ifadeleri kullanıldı.

Kruvazörün mürettebatının Rus Karadeniz filosunun bölgedeki diğer gemilerine tahliye edildiği aktarılan açıklamada, geminin limana çekilmesi için çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, yangının çıkış nedeninin araştırıldığı ifade edildi.

Ne olmuştu?

Ukrayna makamları, dün Neptün füzesiyle Karadeniz’de Rusya’ya ait “Moskova” adlı kruvazör gemisini vurduklarını ve gemide yangın çıktığını duyurmuştu. Kruvazörün mürettebatında tahminen 510 kişi olduğu kaydedilmişti.

Ukrayna basını, Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde Yılan Adası’ndaki Ukrayna askerlerine saldırı düzenleyen Moskova kruvazörünün, 2014’te Kırım’ın yasadışı ilhakı sırasında da Ukrayna gemilerinin sahilden ayrılmasını engellediğini bildirmişti.

Rus donanmasının amiral gemilerinden olan “Moskova” güdümlü füze kruvazörü, 1979’da denize indirildi ve 2020’de tadilattan geçirildi.

Moskova kruvazörü, 16 adet 700 kilometrelik menzile sahip gemisavar füzelerinin yanı sıra S-300 hava savunma füze sistemi ile donatılmış bir gemi olarak biliniyor.

Gemi, 2015’te Akdeniz’de Rus donanmasının daimi görev gücünü yönetti ve Suriye’deki Rus Hmeymim askeri hava üssünün korunması görevini gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.