Marine Le Pen: İdam cezası için referandum yapacağım

Fransa’da cumhurbaşkanı adayı aşırı sağcı Marine Le Pen, 24 Nisan’da yapılacak ikinci tur kampanyası kapsamında vaatlerini sıralamaya devam ediyor.

Daha önce yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Fransa’yı NATO’nun askeri kanadından çekme vaadinde bulunan Le Pen, bu kez idam cezasından söz etti.

Le Pen, yaptığı açıklamada, “Referandumun klasik bir işletim aracı olmasını istiyorum.” diyerek, masada idam cezasının geri getirilmesinin de olduğunu söyledi.

Diğer taraftan “büyük, olgun bir demokraside yasak tartışmaya yer olmadığını” dile getiren Le Pen, “İnsanların konuşmasına izin vermek tehlikeli değildir, tehlikeli olan onlara izin vermemektir.” dedi.

İDAM 1981’DE KALDIRILDI

Telegraph’ın haberine göre; Le Pen, Fransa’nın 1981’de kaldırdığı idamı yeniden uygulamaya koyma olasılığını ilk kez gündeme getirmiyor.

2012’de idam cezasından bahseden Le Pen, ancak 2017 seçimlerinde bu vaadini rafa kaldırdı. Le Pen ayrıca, daha önce kişisel olarak ölüm cezasının geri getirilmesine karşı oy kullanacağını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.