Ne Gibi Durumlarda Psikoloğa Gidilir?

Hayatın birçok noktasına zorluklar çekebiliriz. Zaman zaman tek başınıza hayat çok zorlaşır ve çıkış yolu bulmak imkânsız gibi görünebilir. Sıkıntılarınızı anlatacak birilerine ihtiyaç duyacağınız zamanlar olabilir. Her sıkıntı herkese anlatılmaz bu gibi zorluklarda kesinlikle profesyonel bir psikolog danışmanlığına başvurmanız sizin için iyi olacaktır.

Kayıp

Ölüm hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak bu onunla başa çıkmayı kolaylaştırmaz. İster ebeveyn ister evcil hayvan olsun, herkes sevilen birinin kaybını farklı şekilde ele alır. Açıkça ya da özel olarak yas tutmak yaygındır, ancak kaybın gerçeklerinden kaçınmak daha uzun ve kalıcı sorunlara yol açabilir.  Psikologlar, bireyin yakın birinin ölümüyle başa çıkmada uygun yollarını bulmada yardımcı olabilir.

Stres ve kaygı

Hayatın belirli yönleri streslidir ve bir iş görüşmesinden ilişki sorunlarına kadar pek çok durum endişeli hissedilmesine neden olabilir. Stres ve kaygı , kendi haline bırakılırsa, sosyal izolasyona , depresyona ve bir dizi başka soruna yol açabilir. Online psikolog, sorunların kaynağını veya nedenini ve bunların üstesinden gelmenin uygun yollarını bularak stres ve kaygıyı yönetmeye yardımcı olabilir.

Depresyon

Ezici çaresizlik veya umutsuzluk duyguları, depresyonun yaygın belirtileridir. Bazı insanlar depresyondan hemen çıkarabileceğine inanabilir. Ancak bu nadiren olur. Depresyon, insanların bir şeylere ilgilerini yitirdikleri, yorgunluk yaşadıkları ve genellikle duygularını yönetmekte zorlandıkları yaygın bir zihinsel sağlık bozukluğudur . Psikologlar, olumsuz düşünce süreçlerine yardımcı olmanın yanı sıra, genellikle daha iyi hissetmenin ilk adımı olan depresyonun kaynağını bulmada yardımcı olabilir. Online terapi ile de evinizden çıkmadan sizlere yardımcı olabilir.

Fobiler

Yüksekten ve örümceklerden korkmak yaygın fobilerdir , ancak bazı olağandışı ve temelsiz korkular hayatta  sorunlar yaratabilir. Örneğin sitofobi (yemek yeme korkusu) ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Deneyimli bir psikolog, polifobi (birçok şeyden korkma) veya fobi (korku korkusu) olmadan yaşayabilmek için korkuların üstesinden gelmeye başlamaya yardımcı olabilir.

Aile ve ilişki sorunları

Aile, kişisel veya işle ilgili olsun, ilişkilerin iniş ve çıkışları vardır. İlişkiler hayattaki en iyi şeylerden bazıları olabilirken, aynı zamanda bir stres ve sorun kaynağı da olabilirler. Bireysel veya grup ortamında bir psikologla çalışmak, en güçlü ilişkilerde bile oluşabilen kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Psikoloji testleri sayesinde psikolog durumumuzu öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.