Son dakika: Fed Lideri Powell, itiraf etti: Enflasyonu hafife aldık!

Powell, yarıyıllık Para Siyaseti Raporu’na ait sunumunun ikinci gününde Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde düzenlenen oturuma katıldı.

Komite üyelerinin sorularını yanıtlayan Powell, enflasyonla gayret taahhüdünün “koşulsuz” olduğunu söyledi.

“İŞSİZLİĞİN YÜKSELME RİSKİ VAR”

Powell, iş gücü piyasasının sürdürülemez derecede ısındığına işaret ederek, sürdürülebilir azamî istihdama dönülmesine muhtaçlık olduğunu ve bunun için enflasyonun düşürülmesi gerektiğini anlattı.

İş gücü piyasasını etkilemeden enflasyonu düşürmenin çok daha sıkıntı hale geldiğine dikkati çeken Powell, enflasyonu denetim altına alırken güçlü bir iş gücü piyasasına sahip olmanın mümkün olduğunu belirtti.

Powell, “Tarihsel olarak düşük bir düzeyden olsa da işsizliğin yükselme riski var.” dedi.

Fed’in “hassas araçlara” sahip olmadığını aktaran Powell, iş kayıplarının olabileceğini kaydetti.

ENFLASYONU HAFİFE ALDIKLARINI KABUL ETTİ

Fed’in enflasyonu yanlış değerlendirdiğine yönelik bir soru üzerine Powell, geriye dönüp bakıldığında enflasyonu hafife aldıklarını, süreksiz olmadığını lisana getirdi.

Powell, her merkez bankasının birebir kararı vermek zorunda kaldığını anımsatarak “Vermemiz gereken karar buydu. Yanlış olabileceğini biliyorduk. Epeyce yanlış görünmeye başladığında, taraf değiştirdik.” dedi.

Enflasyonun yüzde 2’ye indirilmesi gerektiğini vurgulayan Powell, rastgele bir zafer ilan etmeden evvel enflasyonun nitekim düştüğüne dair delil görmek istediklerini tabir etti.

Powell, faiz oranlarını evvelki yavaşlamalarda olduğu kadar süratli düşürmeyeceklerine işaret ederek, “Bence düşürme konusunda isteksiz oluruz.” diye konuştu.

Gerçek vakitli olarak âlâ kararlar vermeye çalışacaklarını kaydeden Powell, fiyat istikrarının iktisadın temel taşı olduğunu ve yine sağlanması gerektiğini aktardı. Powell, Fed’in enflasyon maksadını yükseltmeyeceğini belirtti.

Resesyonun kaçınılmaz olduğunu düşünmediğini aktaran Powell, büyümenin bu yıl hala güçlü olmasını beklediğini kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.