SON DAKİKA HABERİ: Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

Son dakika haberi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İrlanda ve Norveç Dışişleri Bakanları ile basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik müracaatları konusunda, bu ülkeler ne vakit ve nasıl bu kaygılarımızı karşılayacaklar? Top şu an onların tarafında. Onlardan da ayrıyeten mektup değil de yazılı bir formda karşılıkları beklediğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim.

Yaptırımlarla bu iş çözülmez. Kaygılarımızın karşılanması lazım. Onların neden NATO üyesi olmak istediğini anlıyoruz; zira tasaları var. Bu iki ülkenin savunma endüstrinde kısıtlamaların kaldırılması bizim beklentimiz.

SURİYE’DE YENİ HAREKET HAZIRLIĞI

Türkiye komşu ülke olarak çok değerli problemler üstleniyor. Göçmenler var. İstekli dönüşlere çalışıyoruz. İdlib’de 100 bin briket mesken yapıyoruz. Hayat standartlarını yükseltmemiz lazım. Bunları yaparken bir taraftan yalnız kalıyoruz PKK/YPG orada insanlara, askerlerimize saldırıyor. Oradan Türkiye topraklarına atak düzenliyor. ABD ve Rusya o bölgeden teröristleri kaldıracağına dair kelam vermişlerdi, ancak yerine getirmediler. Bizim gerekli önlemleri almamız lazım.

“İSTANBUL’DA DÖRTLÜ TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

BM Planı var, kısaca iki arkadaşıma haritayı göstererek bilgi verdim. Biz bu planı destekliyoruz. Ayrıyeten yapılacak çalışmanın meşruiyeti bakımından da BM çatısı altında yapmakta yarar var. Lavrov’a bunları izah ettim Ankara’da. Tek taraflı çalışmanın olmaması gerektiğini söyledim. Rusya’dan da artık karşılıklar bekliyoruz. Askerlerimiz ortasında teknik görüşmeler devam ediyor. Dörtlü bir toplantı olacaksa tüm hususlar burada ayrıntılı formda ele alınacak. BM ve Türkiye’nin yanısıra Rusya ve Ukrayna da olacak.

KARADENİZ’DE TAHIL KORİDORU PLANI

Rusya diyor ki, ‘Ukrayna’ya gidecek gemiler silah taşımasın’. Ukrayna da burada oluşacak koridorlar konusunda ‘Rusya bizim limanlarımıza saldırmasın’ diyor. Hasebiyle legal kaygı. Bunların giderilmesi lazım. Mayınlardan temizlemek yerine inançlı, transit sınır ve inançlı bölge. Gerekli kontroller yapılacak gemilerle ilgili. Mayın temizleme vakit alacak. Bu ayrıntıları görüşüyoruz. Önümüzdeki süreçte Rusya’dan olumlu karşılık gelirse İstanbul’da 4’lü toplantı gerçekleştireceğiz.

İstanbul’da bir merkez kurulması öngörülüyor BM planına nazaran. Kâfi ki bu düzenek düzgün bir biçimde işlesin. Ukrayna ve Rusya’nın ihraç edeceği tahıllar gereksinim duyan ülkelere ulaştırılsın. Rusya’nın tahılına da muhtaçlık var. Şu anda 40’a yakın ülke ithalatın yüzde 50’sinden fazlasını bu ülkeden yapıyor. Rusya’nı beklentisi sigorta, nakliyat ve banka ödemeleriyle ilgili beklentileri var. İki ülkenin de kabul edebileceği ve tüm dünyanın faydasına bir halde çözülmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.