Taliban’dan “liyakat” kararı; kamuda akraba atamalarını yasakladı

T24 Dış Haberler

Afganistan’da radikal İslamcı Taliban yönetimi, yetkililerin akrabalarını devlet kurumlarına atamasını yasakladı. 

Taliban lideri Hibatullah Akhundzada’nın yayımladığı kararnamede, yetkililerin şimdiye kadar atadıkları oğulları ve diğer aile üyelerini görevden almaları istenildi. Akhundzada, ilerleyen zamanlarda bu tür atamalardan kaçınılmasını istedi. 

Taliban, 2021’de ülkenin kontrolünü ele geçirdiğinde bazı üst düzey yetkilileri görevden almış, bazıları da Afganistan’dan kaçmıştı. Boşalan bu pozisyonların kişisel bağlantılar ile liyakatsiz isimler tarafından doldurulduğu iddia ediliyordu. 

‘Afgan İslam Basını’, Taliban’ın da bu kararı, “Yetkililerin oğullarını kamu görevlerine atadığı” iddialarının ardından çıkardığını belirtti. 

Akhundzada imzalı kararname, İdari İşler Ofisi’nin Twitter hesabından paylaşıldı. 

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü sağlamasından bu yana ülkede giderek derinleşen bir ekonomik ve insani kriz yaşanıyor. 2021’den önce 20 yıl boyunca yabancı ordular ülkede bulunuyordu. Yabancı ordular ve Taliban ile El Kaide gibi terör örgütleri, ülkede on binlerce kişiyi öldüren ve milyonları yerinden eden bir savaş savaşmıştı. 

Taliban, ülkenin kontrolünü ele aldıktan sonra Batı Kabil’e birçok yaptırım uygulamaya başladı. Taliban’ın özellikle kadınlara yönelik ayrımcı politika ve uygulamaları tepki çekiyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir