Yunan Bakan’a Türk astsubaydan cevap

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi toplumsal medya hesabı üzerinden Türkiye’yi gaye aldı.

Mitarachi açıklamasında, Kiklad Adaları’nda Avrupa’ya gitmek için Türkiye kıyılarından kalkan bir yelkenli tekneden 8 göçmen kayboldu ve 104 kişinin kurtarıldığını sav ederek Türkiye’ye karşı provokatif telaffuzda bulundu.

Yunan Bakan, Türkiye’yi göçmen kaçakçılığı ile gayrette Yunanistan ve AB ile uyumlu çalışmamakla suçluyor.

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi’nin toplumsal medya üzerinden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyerek Doğu Akdeniz ve Ege’de Türkiye’yi gaye alan paylaşımına cevap gecikmedi.

Kıdemli Üstçavuş’tan cevap geldi

Düzensiz göçmenler üzerinden Türkiye’yi karalamaya çalışan Yunan Bakan’ın savlarına Kıyı Güvenlik Komutanlığı’nda görevli Kıdemli Üstçavuş Hasan Baş’tan cevap geldi.

33.964 sistemsiz göçmen kurtarıldı

Yunanistan’ın vefata terk ettiği sistemsiz göçmenlerin tüm dünya tarafından bilindiğini vurgulayan Baş, Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı, geri itme olaylarının başladığı 2020 yılından itibaren, Yunan Kıyı Güvenlik ögelerinin gerçekleştirdiği 1.295 geri itme olayında 33.964 sistemsiz göçmeni kurtarmıştır.verisini paylaştı.

Kıdemli Üstçavuş Hasan Baş’ın açıklamasını tamamı şu biçimde:

Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı olarak biz, sistemsiz göçmenleri engellemek üzere tüm geçiş güzergâhlarını daima olarak denetliyoruz. Bilhassa, Yunan Kıyı Güvenlik ögeleri tarafından Türk Karasularına geri itilerek, çaresizliğe ve mevte terk edilen sistemsiz göçmenlerin hayatlarını kaybetmemesi için, denizden, karadan ve havadan 7 gün 24 saat misyon yapıyoruz.

Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı, geri itme olaylarının başladığı 2020 yılından itibaren, Yunan Kıyı Güvenlik ögelerinin gerçekleştirdiği 1.295 geri itme olayında 33.964 sistemsiz göçmeni kurtarmıştır.

Son yıllarda, sistemsiz göçmenler Yunan Kıyı Güvenlik güçlerinin uyguladığı baskı siyaseti ve geri itme stratejisi ile karşı karşıya kalmaları nedeniyle, denizden geçiş rotalarını İtalya’ya çevirmiştir. Bu rota, halihazırda tehlikeli olan göç seyahatini daha da tehlikeli hale getirmektedir. Daha büyük deniz vasıtaları, kapasitelerinin çok üzerinde sistemsiz göçmenlerle doldurularak büyük facialara neden olmaktadır. İtalya rotası da dahil olmak üzere bu tehlikeli seyahatlerde hayatını kaybeden her bir göçmenin sorumlusu Yunanistan’dır.

Türkiye ve Avrupa Birliği ortasındaki sistemsiz geçişlerin sürdürülebilir halde azaltılabilmesi hedefiyle, 18 Mart 2016 tarihinde varılan mutabakatın kendisine yüklediği tüm sorumlulukları yerine getiren Ülkemizin, uğraşına aktiflikle devam edebilmesi için, tıpkı mutabakatın sorumluluklarını Yunanistan tarafından da yerine getirilmesi ve sistemsiz göçmenleri insan haklarına ve memleketler arası hukuka alışılmamış olarak geri itmeye son vermesi kaidedir.

Ölümlerle ve azaplarla yapılan geri itme olaylarının son bulması, daha fazla sistemsiz göçmenin hayatını kaybetmemesi ve seyirci kalınan bu zulmün bitmesi için insan haklarını hiçe sayan Avrupa Birliği ve Yunan makamlarını, milletlerarası hukuka ve insan haklarına uygun davranmaya çağırıyoruz.” sözleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.