Altını Olanlar Dikkat! Yakın Zamanda Görülecek Rakamlar Bu Seviyede Olacak

Altın fiyatları Salı günü sert bir düşüş yaşadıktan sonra toparlanma eğilimi gösterdi.

Ons altın 2 bin dolar seviyesini aşarken, gram altın ise 2 bin lira civarında seyrediyor. Peki, altındaki bu sert hareketlerin sebebi nedir?

Vatandaşlar, altın fiyatlarındaki dalgalanmayı yakından takip ediyorlar. Konuyla ilgili olarak Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, Milliyet’e yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Altın, ABD’den gelen enflasyon verilerinin piyasa beklentilerini aşması ve dolar cinsi varlıklarda değerlenme görülmesiyle birlikte 2000 doların altına gerilemişti. ABD’de bilanço döneminin olumlu geçmesi ve Ocak ayında perakende satışlarda beklenen artışın aksine düşüş yaşanması, Fed’in faiz indirimlerine erken başlayabileceği beklentilerini artırdı ve altında bir toparlanma gözlemledik.”

ALTIN YATIRIMCILARINA TAVSİYELER

Yüksek volatilite dönemlerinde altın yatırımcılarına yönelik bir tavsiye var mı? Yavaş şunları söylüyor:

“FED’e yönelik faiz indirimi beklentileri, ABD’de kasım ayındaki seçimler, enflasyon verilerindeki düşüş trendi gibi faktörler altın fiyatlarında ani hareketlere sebep olabilir. Bu durumun devam etmesi halinde, altın fiyatlarındaki geri çekilmeler alım fırsatı yaratabilir.”

BORSA İSTANBUL’DA REKOR SEVİYELER

Borsa İstanbul’da rekor serisinin devam edip etmeyeceği merak konusu. Yavaş’a göre:

“Küresel piyasalarda faiz indirimlerine yönelik beklentiler, TCMB’nin politika faizinde zirve seviyelerine yaklaşması ve piyasadaki likidite fazlasının Borsa İstanbul’a akmasıyla rekor seviyeler test ediliyor.”

Rekor seviyelerle ilgili olarak, Yavaş şunları ekliyor:

“Dolar bazlı grafiklere bakarak, endekste 300 dolar seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 310 dolar ve 320 dolar dirençleri test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 290 dolar ve 280 dolar destek seviyeleri takip edilebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx