Avrupa’nın en çok elektrikli otomobil satın alan ülkesi belli oldu! Peki Türkiye?

Elektrikli otomobillere olan ilgi dünya genelinde hızla artarken, yapılan son araştırma elektrikli otomobil satışlarında öncü olan ülkeleri belirledi. Araştırmanın sonuçlarına göre en çok elektrikli otomobil satın alan ülke Norveç oldu. Norveç, yapılan araç satışlarının yüzde 83.49’unu elektrikli araçlar oluşturarak bu alandaki liderliğini sürdürdü.

Norveç’te elektrikli otomobillere olan büyük talep, çeşitli teşvikler ve politikalarla destekleniyor. Vergi indirimleri, park ücreti muafiyeti, şarj altyapısının yaygın olması gibi faktörler, Norveçli tüketicilerin elektrikli otomobillere yönelmesini teşvik ediyor. Ülkede elektrikli otomobiller, konvansiyonel içten yanmalı motorlu araçlara göre daha uygun maliyetli ve çevre dostu bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

Avrupa’nın en çok elektrikli otomobil satın alan ülkesi belli oldu! Peki Türkiye?

İkinci sırada, elektrikli otomobil satışlarının yüzde 43.83’ünü oluşturan İzlanda bulunuyor. İzlanda da benzer şekilde çeşitli teşvik ve destek politikalarıyla elektrikli otomobil kullanımını teşvik ediyor. Ülke, sürdürülebilir enerji kaynaklarına dayalı bir ulaşım sistemine geçiş yapma konusundaki kararlılığıyla dikkat çekiyor.

Üçüncü sıradaysa yüzde 38.57 ile İsveç yer alıyor. İsveç, çevre bilincine sahip bir toplum olarak elektrikli otomobillere olan ilgiyi artırmak adına çeşitli önlemler almış durumda. Devlet teşvikleri, şarj altyapısının geliştirilmesi ve otomobil üreticilerinin çeşitli modelleri piyasaya sürmesi, İsveç’te elektrikli otomobillere olan geçişi hızlandırıyor.

Türkiye ise yüzde 6.14’lük oranla bu alandaki küresel sıralamada 21. sırada yer alıyor. Türkiye’de elektrikli otomobil satışlarının daha düşük olmasında şarj altyapısının yeterince gelişmemiş olması, teşvik politikalarının sınırlı olması gibi faktörler etkili olabilir. Ancak Türkiye’de de son dönemde çeşitli teşviklerle ve bilinçlendirme kampanyalarıyla elektrikli otomobil kullanımının artırılması hedefleniyor. Elektrikli otomobillere olan ilginin küresel çapta artmasıyla birlikte Türkiye’de de bu alandaki gelişmelerin hızlanması beklenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx