Bitcoin’i Geçti: Binance’den Sonra Hedefte Bu Altcoin Olabilir!

İsrail’in Hamas ve Hizbullah gibi militan gruplara karşı sürdürdüğü mücadelenin ortasında, güvenlik birimleri hızla büyüyen Tron ağını kullanan terör örgütlerinin yeni bir bağlantısını ortaya çıkardı. Bunun arkasındaki bir diğer olası neden de Tron ağının Bitcoin’den daha az dikkat çekmesi. Bu da altcoin projesinin başta ABD olmak üzere, bir çok ülkede hedef tahtasına oturtabilir. Çünkü ABD, Binance davasında da benzer iddiaları dile getirmişti.

Bu altcoin projesini Bitcoin’e tercih ediyorlar!

Tron ağı, hız ve maliyet etkinliği açısından Bitcoin’i geride bıraktı. Bu yüzden, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere çeşitli ülkeler tarafından terör örgütü olarak etiketlenen gruplarla ilişkili kripto transferleri için tercih edilen platform haline geldi. Yedi mali suç uzmanı ve Blockchain soruşturma uzmanının görüşleri bu tercih değişikliğini ortaya koyuyor. Reuters’in 2021’den bu yana İsrail güvenlik servislerinin açıkladığı kripto ele geçirme vakalarına ilişkin analizi de bu eğilimi destekliyor. Buna göre, Tron cüzdanlarının hedef alınmasında kayda değer bir artış var. Ayrıca analizler, Bitcoin cüzdan ele geçirmelerinde eş zamanlı bir düşüş olduğunu gösteriyor.

New York merkezli Blockchain analiz firması Merkle Science’ın CEO’su Mriganka Pattnaik, bir husua dikkat çekiyor. Pattnaik, terör örgütlerinin Bitcoin yerine altcoin projesi Tron’u giderek daha fazla tercih ettiğini belirtiyor. Bu nedenle, bu geçişe dikkat çekiyor. Bu değişimi Tron’un daha hızlı işlem sürelerine, daha düşük ücretlere ve gelişmiş istikrara bağlıyor. Merkle Science’ın müşterileri arasında ABD, İngiltere ve Singapur’dan kolluk kuvvetleri yer alıyor. Reuters analizine göre, İsrail’in bu tür el koymalardan sorumlu Ulusal Terör Finansmanıyla Mücadele Bürosu (NBCTF), Temmuz 2021 ile Ekim 2023 arasında 143 Tron cüzdanını, “belirlenmiş bir terör örgütü” ile bağlantılı olduklarına veya “ciddi bir terör suçu” için kullanıldıklarına inanarak dondurdu. Bu gelişmeler de dikkatleri altcoin projeinin üzerine çekti.

Yetkililer, çok sayıda kripto cüzdanına el koydu

İsrail, bu yıl 87 Tron cüzdanı ele geçirdi. Bunların 39’u Lübnan Hizbullah’ı ile bağlantılı. Ayrıca, Filistin İslami Cihad ile bağlantılı 26 cüzdanı da ele geçirdi. El koymalar ayrıca Hamas’la bağlantılı 56 Tron cüzdanını da kapsıyor. Hamas saldırısının ardından İsrail, bilinen en önemli kripto hesaplarına el koyma işlemini gerçekleştirdi. Böylece Dubai Co. ile ilişkili yaklaşık 600 hesabı, kullanılan kripto ağlarını veya coinleri belirtmeden dondurdu.

El koyma işleminden etkilenen ve altcoin Tron kullanan kişiler, Hamas ya da İslami Cihad ile herhangi bir bağları olduğunu reddediyorlar. Bu kişiler, iş ya da kişisel finansman için kripto ticareti yaptıklarını belirtiyorlar. Bir kişi, Hamas ile ilişkili birine tek seferlik para transferi yapma ihtimalinden bahsediyor. Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, daha önce kripto fonları toplamış olan Hamas’ın silahlı kanadı, Nisan ayında yaptığı açıklamada Tron’dan bahsetmeden Bitcoin ile fon toplamayı durduracağını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx