İmamoğlu: Muhalefet olarak halkımızın beklentilerine cevap veremedik; güçlü, yeni bir siyaset gerekiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve AB ülkeleri Türkiye büyükelçilerini ağırladı. İmamoğlu konuşmasında muhalefet olarak beklentilere cevap veremediklerini söyledi.

Medyascope’un aktardığı habere göre, İBB Başkanı İmamoğlu, AB Türkiye Delegasyonu ve AB ülkeleri Türkiye büyükelçileriyle bir araya geldi. Artİstanbul Feshane’deki yemekli çalışma toplantısına Almanya, Avusturya, Çekya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İsveç, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Litvanya, Macaristan, Portekiz, Romanya, Slovakya ve Yunanistan’dan Başkonsolos ve Büyükelçi düzeyinde temsilciler katıldı.

“Güçlü, yeni bir siyaset gerekiyor”

Muhalefet olarak toplumdaki beklentiye cevap veremediklerini söyleyen İmamoğlu, “Son 10 yılda kutuplaşmadan, siyasal çalkantılardan, iktisadi krizlerden ve adaletsizlikten bıkmış halkımız, Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken yeni bir başlangıç yapmak istiyordu. Maalesef muhalefet olarak bu beklentiye cevap veremedik. Önümüzdeki dönemde hatalarımızdan dersler çıkarıp milletimizin değişim arzusunu hayata geçirecek bir siyaset inşa etmek zorundayız. Bunun için yeni yaklaşımlar, yeni bir dil, yeni kadrolar, yeni bir örgütlenme, kısacası güçlü, yeni bir siyaset gerekiyor” dedi.

İmamoğlu, 2022’ye göre hem Türkiye’nin hem de dünyanın daha kötü bir noktada olduğunu söyleyerek, “Geçen sene sizlerle bir araya geldiğimizde, Rusya’nın Ukrayna işgalinin henüz ilk ayını geride bırakmıştık. Rusya’nın Karadeniz’in kuzeyinde başlattığı haksız savaş, yaşadığımız jeopolitik fırtınanın sadece bir evresiydi ve geçen hafta bu savaş coğrafyasına acı bir şekilde bir yenisi daha eklendi” diye konuştu.

“Ukrayna’da, Suriye’de, İsrail ve Filistin’de yaşananları engelleyememiş olmak, hepimizin sorumluluğu”

İsrail-Hamas arasındaki savaşa değinen İmamoğlu, “İsrail-Filistin çatışmasının geldiği korkunç durum, modern Ortadoğu’nun kronik sorunlarına kalıcı ve adıl çözümler üretememiş olmamızın en belirgin göstergesidir. Modern dünya olarak iyi bir sınav veremedik. Burada ‘biz’ diyorum, çünkü Ukrayna’da, Suriye’de, İsrail ve Filistin’de yaşananları engelleyememiş olmak, kuşkusuz hepimizin sorumluluğudur. Evlerinden ve şehirlerinden kaçan milyonlarca sığınmacı, ölen binlerce insan, yok edilen şehirler, bizim kolektif sorumluluğumuzdur. Bir kader birliği içerisinde olduğumuzun farkına varma vakti gelmiştir” dedi.

“Savaşın da bir hukuku var”

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filistin ve İsrail arasındaki şiddetin tırmanmasından, sivillerin hedef alınmasından ve savaş suçlarına varabilecek vahim olayların yaşanmasından büyük üzüntü ve endişe duyuyoruz. Hangi taraftan gelirse gelsin sivillere karşı saldırılar asla kabul edilemez. Savaşın da bir hukuku vardır. Filistin sorununun ne kadar derin ve karmaşık olduğunu çok iyi biliyoruz. Filistin-İsrail meselesinin çözümü, sonuçları yönetmekten değil, sorunların temelinde yatan sebepleri ortadan kaldırmaktan geçmektedir. BM kararları ile uyumlu, kalıcı ve adil bir çözümün en yakın zamanda diyalog yoluyla bulunması için hep birlikte çalışmamız gerekmektedir. Bu savaşlar hepimizi içine çekmeden önce üzerimize düşeni yapmalıyız.”

“Türkiye bugün dünyanın en fazla mülteciye sahip olan ülkesi” diye İmamoğlu, bunun Türkiye için büyük bir yük olduğunu söyledi ve “Dünya çok merkezli bir küresel yapıya doğru evrilirken, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de Avrupa Birliğine her zamankinden daha çok ihtiyacı var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx