Kızılcık Şerbeti’nde ‘eğreti gelin’ skandalı: Oğluna cinsellik öğretmesi için eve kız aldı

Kızılcık Şerbeti dizisinin son bölümünde Pembe’nin, yıllar önce oğlu Mustafa’nın cinsel hayatı öğrenebilmesi için eve bir kadın çalışan aldığı ortaya çıktı. Yayınlanan sahneye izleyicilerden tepki yağdı.

“ÇALIŞAN KADIN, MUSTAFA’YA HER ŞEYİ ÖĞRETSİN”

Dizide Pembe’nin yıllar önce oğlu Mustafa’nın cinsel hayatı öğrenmesi için eve çalışan bir kadın aldığı ortaya çıktı.

Sahnede Pembe’nin bir arkadaşına “Mustafa evlenecek çağa geldi ama çok içine kapanık. Evlenince ne yapacak bu çocuk? Malum gerdek var” dedi.

“BULURUZ BİR KIZ”

Pembe’nin arkadaşı ise “Üzüldüğün şeye bak bunun çaresi var. Bir kız buluruz eve alırsın kimse de bilmez” cevabını verdi.

Kadını bir çalışan olarak eve almak isteyen Pembe ise “Bu kız bizim eve çalışan olarak gelsin sonra da Mustafa’ya yanaşır. Odasına mı girer ne yapar ben bilemem. Her şeyi öğretsin oğluma, evliliğe hazırlasın onu” karşılığını verdi.

SOSYAL MEDYADA TARTIŞMA YARATTI

Sahne kısa sürede birçok kişi tarafından paylaşılınca tepkiler de beraberinde getirdi.

EĞRETİ GELİN NEDİR

18 yaşına gelmiş erkeklerin, evliliğe hazırlanması amacıyla birlikte olduğu kadına verilen isimdir. Osmanlı döneminde, özellikle ergenliğe adım atan erkeklerin cinsellik de dahil olmak üzere evliliği öğrenmesi adına, belli bir miktar para karşılığında imam nikahı ile geçici olarak evlendirildiği kadınlar, eğreti gelin olarak adlandırılırdı.

“Eğreti Gelin” geleneği üzerine, Şükran Kozalı’nın yazdığı “İsimsiz Kadınlar” kitabındaki bir öyküden yola çıkan Atıf Yılmaz, Gül Dirican’la birlikte yazdığı senaryosunda konuyu ele almış, 2005 yılında aynı isimle film çıkarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx