Korkutucu araştırma: Tüm et ürünleri zararlı mikroplastikler barındırıyor

Şişelenmiş suda çok fazla toksik maddenin yer aldığının tespit edilmesinden bir gün sonra açıklanan bir çalışmaya göre, et ve bitki bazlı alternatiflerinin çoğu kanserle bağlantılı küçük plastik parçalar içeriyor.

Bilim insanları tavuk, dana biftek, balık filetosu ve bitki bazlı burgerler dahil olmak üzere 16 protein türünü test etti ve bu da insanların seçtikleri protein kaynağı ne olursa olsun plastik tükettiklerini gösterdi.

Ürünlerin yüzde doksanı, bilim insanlarının hayati organlarda sağlık açısından bilinmeyen etkilerle birikebileceğinden korktuğu nanoplastikleri içeriyordu.

Mikroplastikler; kanser, kalp hastalıkları ve demans gelişiminin yanı sıra doğurganlık sorunlarıyla da ilişkilendiriliyor.

Araştırmacılar, gıdaların, gıda üretimi ve dağıtımı sırasında kullanılan ekipmanlar, paketleme, eklenen bileşenler veya havadaki parçacıklar tarafından kirlendiğini öne sürüyor.

Deniz biyoloğu ve kar amacı gütmeyen bir sağlık grubu olan Ocean Conservancy’de Plastik Bilimi Direktör Yardımcısı Britta Baechler, “Öyle görünüyor ki ne yerseniz yiyin onlardan kaçış yok. Plastik kirliliği krizi hepimizi etkiliyor ve bunun için harekete geçmemiz gerekiyor” diye konuştu.

MARKETTEN ÖRNEK ALDILAR

Okyanusları savunan bilim insanlarından oluşan bir ekip olan Ocean Conservancy, bu çalışma için Toronto Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla bir araya geldi.

Ekip, deney için Portland, Oregon bölgesindeki iki süpermarketten protein ve bitki bazlı örnekler satın aldı.

Çevre Kirliliği dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Amerikalıların sofralarına ulaşmadan önce işlenmiş ve paketlenmiş gıdaları tüketme olasılıklarının daha yüksek olması nedeniyle böyle bir yol izlendi.

Mikroplastik tüketiminin, plastik mikrofiberlerin akciğerlere girmesi durumunda iltihaba, hücre ve doku hasarına neden olduğu ve irritabl çanak sendromu (IBS) semptomlarını kötüleştirdiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx