Saçların tırnakların ve cildin mucizesi! Bunları tüketen yaşlanmak nedir bilmiyor

Yaşlandıkça ve ultraviyole (UV) gibi çevresel faktörlere maruz kaldıkça vücuttaki kolajen üretimi azalmaya başlar. Araştırmalar, kolajen alımının artan cilt elastikiyeti, UV koruması, kalp sağlığı desteği, kemik bakımı, gelişmiş kas gücü ve eklem ağrısının hafifletilmesi ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Bu sebeple kolajen takviyeleri almak, kıkırdağı koruyarak eklem ağrısını azaltabilir, cildin nemini ve elastikiyetini artırabilir ve kas kütlesi kaybını ve yaşlanmayla ilişkili kemik kaybını azaltabilir. Araştırmalar saç, tırnak ve bağırsak sağlığını da destekleyebileceğini gösteriyor. Ancak kolajen yalnızca takviye yoluyla alınmıyor. İşte kolajeni en çok alabileceğiniz besinler.

BALIK

Doğal olarak kolajen üretmeye gelince, balık başvurabileceğiniz en iyi yiyeceklerden biridir. Bir çalışma balık kolajeninin, kolajenin en verimli şekilde emilen besin kaynaklarından biri olduğunu buldu.

Derileri, kemikleri ve bağ dokuları bozulmadan kaldığı için hamsi ve sardalye gibi bazı küçük balıklar kolajen açısından oldukça etkilidir. Bu balıklar doğal üretimi desteklemek için hem amino asitleri hem de kolajeni sağlıyor.

TURUNÇGİLLER

Portakal, limon, greyfurt gibi turunçgillerden daha yüksek C vitamini içeren çok az yiyecek vardır. C vitamini vücutta kolajenin korunmasına yardımcı olur ve vücudun kendi kolajenini oluşturma sürecinde önemli bir rol oynar.

Bir bardak taze sıkılmış limon suyunu veya kahvaltıda bir yarım greyfurtu tercih edin bu leziz narenciyelerin tümü sağlıklı cilt, saç, tırnak, eklem ve daha fazlasını desteklemeye yardımcı olacaktır.

YUMURTA

Yumurtalarda bulunan prolin, çinko ve kükürt vücutta kollajen oluşumunu destekler. Çinko çoğunlukla yumurta sarısında bulunurken, prolin ve kükürt büyük ölçüde beyazlarda yoğunlaşmıştır. Bu nedenle yalnızca yumurta beyazı yiyerek diyet kolesterol alımlarını izleyenler bu kolajen artırıcı faydalardan bazılarından yararlanabilirler.

KIRMIZI MEYVE

Çilek, ahududu, yaban mersini, kızılcık veya başka bir lezzetli kırmızı meyve kesinlikle kolajen oluşturan C vitamini ile doludur.

KEMİK SUYU

Kemik suyu bilinen en yüksek kolajenli gıdalardan biridir. İşlem çok zaman alıcı olsa da, evde kendi kemik suyunuzu yapabilirsiniz.

FASULYE

Fasulye gibi doyurucu baklagiller de dahil olmak üzere kolajen üretimini desteklemek için gereken amino asitleri sağlayan birçok vegan protein kaynağı vardır. Barbunya fasulyesi dahil olmak üzere birçok fasulye çeşidi aynı zamanda harika bakır kaynaklarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx