Uzaydaki koşullar erkeklerin cinsel sağlığını olumsuz etkiliyor

Bir araştırma, uzaydaki koşullara uzun süre maruz kalmanın erkekleri erektil disfonksiyona daha yatkın hale getirebileceğini buldu.

Araştırma, farelerin derin uzayda bulunan eşdeğer dozda radyasyona maruz bırakılmasını içeriyordu. NASA tarafından finanse edilen araştırma, bir yıl sonra farelerde erektil dokuya giden kan akışının bozulduğunu ortaya çıkardı. Bilim insanları bunu derin uzay araştırmalarında dikkate alınması gereken yeni bir sağlık riski olarak tanımladılar.

Araştırmacılar, “Toplu olarak bu sonuçlar, astronotların Dünya’ya döndükten sonra cinsel sağlık süresinin geri kalanında erektil dokuların nörovasküler fonksiyonunun bozulabileceğini gösteriyor” dedi. Ayrıca antioksidan gibi ilaçların zamanında kullanılmasının işlev bozukluğunun giderilmesine yardımcı olabileceğini umduklarını belirttiler.

Florida Devlet Üniversitesi’nden Justin La Favor, “Önümüzdeki yıllarda uzaya insanlı görev planlanırken bu çalışma, astronotlarda cinsel sağlığın yakından izlenmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx